Dag 6 – Storstädning

Hej bloggen i dag är det Alfred och Maja som skriver. Vi blev väkta av ledarna som spelade pisk ljud och indianajones låten. Hannes försjökte hälla vatten på ledarna men missade det mesta. Men som tur va så lyckades han iallafall skrämma dom reräljt. Efter det så fick vi som vanligt en god frukost med gröt och flera sorters bröd, innan vi gick till andakten. Där det fortsattes att läsas ur Narnia. Sen hade vi lektion som handlade om påsken och efter det fortsatte vi att krossa ledarna på att slå upp i Bibeln. Sedan spelade vi såklart pingis där Arvid forsätter att ramla.

Sedan hade vi lunch som var kycklinggryta som var jätte god, efter den lyckade lunchen fick vi dom trevliga nyheterna att vi skulle behöva städa istället för att gå på vandring. Men det blev ändå roligt för vi hade bra musik och jobbade effektivt. Efter vår fantastiska städning blev det dags för hemavans exlussiva fototävling. Där var det massor av olika uppgifter som man skulle göra för att samla poäng.

Till middag hade vi fiskpinnar och potatis med remoladsås som var väldigt gott. Hädan efter såg vi en till skibidi sigma film, som såklart var vädigt bra och sorglig /fett tung. Innan vi gick och käkade det fantasticka kvällsfikat då någon som börjar på L tog lite extra varmchoklad till sitt halva glas vatten igen och såklart så var det någon som fortfarande tar alldeles för mycket vatten till sin oboy och spiller varje gång (Jonah).

Nu har Levi lovat en rolig andakt som vi måste sticka till. Tack och godnatt önskar Maja och Alfred.

Toodles!

Det här inlägget postades i Dagbok 2025. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.