Hejsan alla bloggläsare! Idag är det ledar-Lova som skriver bloggen 🙂
Igår anlände alla ledare till fjällstationen för att förbereda inför konfirmandernas ankomst och inför lägerstart. Och idag var dagen som våra kära konfirmander började droppa in. Hänget startade redan från att de klev in genom dörren på fjällstationen och hänget innehöll bl.a. sällskapsspel och pingis.
När alla hade anlänt startade vi officiellt upp lägret med en gemensam utsökt middag kl 17. Efter det så pratade ledar-Oskar om lite väsentlig information kring gården och om lägrets upplägg och annat som kan vara bra att tänka på när man är på läger. Efter att all information var utdelad så lekte vi lite namnlekar och lära-känna-lekar för att börja få lite bättre koll på alla dessa fantastiska människor vi ska få tillbringa 2,5 veckor med.

Första kvällen på årets Fjällkonfa avslutades med kvällsfika och en kvällsandakt. Och nu i skrivande stund ligger alla konfirmander på sina rum och sussar förhoppningsvis sött, vilket även jag ska göra alldeles strax.
Vi hörs imorgon! Adios
/Lova